Obserwatorzy

wtorek, 29 kwietnia 2014

Tusal 2014 (5)

Witam Was Serdecznie!!!

Dziś wpadam tutaj tylko na moment, dosłownie w biegu. To bardzo miłe, że do mnie zaglądacie, postaram się urozmaicić Tusalowy słoiczek następnymi przygodami mojej gromadki.
 Dziękuję za odwiedziny i miłe komentarze.


























Pozdrawiam ciepło.

niedziela, 13 kwietnia 2014

Leksykon strojów ludowych świata

 
Witajcie!
 
Dziś chciałabym Wam zaproponować pierwszą odsłonę leksykonu strojów ludowych pochodzących z różnych zakątków świata. Cyklicznie ( mam nadzieję, że uda mi się to raz w miesiącu...), zaprezentuję jeden ze strojów, opiszę jego elementy, przybliżę historię.
Bohaterką dzisiejszego spotkania jest lalka, która pochodzi z rejonów, w których obecnie mieszkam, z województwa świętokrzyskiego. Świętokrzyski strój kobiecy jest znamienny dla terenów ciągnących się po dwóch stronach wzniesienia Łysogór. Jest to najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich.
 Strój jest niezmiernie barwny i bogaty. Składa się on z bielunki, koszuli z marszczonymi rękawami, często z haftowanymi mankietami, z gorsetu najczęściej szytego z cienkiej wełny wykończonego zdobną baskinką, ze spódnicy gładkiej lub prążkowanej, oraz z pasiastego fartucha. Bardzo charakterystyczną cechą jest zapaska naramienna, którą w chłodniejsze dni, kobiety narzucały na ramiona lub głowę. Całość dopełnia chustka wiązana z tyłu, pod którą mężatki wkładały czepki, panny zaś ozdabiały włosy kwiatami. Przód zdobi sznur korali.
Ja mam takie korale, pochodzące ze stroju ludowego noszonego w dzieciństwie przez moją mamę. Całość, o ile dobrze pamiętam, stroju łowickiego, przepadła gdzieś w kolejnej przeprowadzce :(..
 i zostały jedynie te śliczne drobniutkie korale. Co ciekawe, są to korale wielobarwne i wykonane z cieniutkiego szkła tak jak bombki. Na szczęście potłukły się nieliczne, a całość zachowała się w bardzo dobrym stanie.
 
 
 
Od dawna intrygują mnie stroje ludowe. Ich kunsztowne wykonanie, kolory i różnorodność materiałów jest niesamowita.
 Stroje ludowe, są nadal żywą tradycją i formą podkreślenia przynależności regionalnej.
 
 
 
www.e-vive.pl



Podczas świąt i innych ważnych wydarzeń lokalnych można podziwiać je oglądając występy zespołów ludowych, lub odwiedzić Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie są udostępnione dla zwiedzających. Moja propozycja w szydełkowym wydaniu jest znacznie skromniejsza, choć bardzo pracochłonna.

 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 

 
 
Następnym razem pokażę Wam lalkę w stroju łowickim.
Pozdrawiam bardzo serdecznie!!!